top of page

FAQ

Owszem, można tyle że nie każdą do każdego rodzaju wiedzy. Na naszych zajęciach bardzo dużą uwagę przykładamy do nauki nie tyle samej techniki (to jest najprostsze), a tego jak w maksymalny sposób ją wykorzystać do przyswojenia sobie różnorodnej wiedzy. Szczerze mówiąc nie bardzo można wykorzystać te umiejętności na lekcji w-f.  Poza tym w zasadzie wszędzie.

03 /
Czy techniki można stosować zawsze ?

Mnemotechniki, mnemoniki, czy techniki pamięciowe to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Dzięki technikom pamięciowym, można w niezwykle szybki i łatwy sposób zwiększyć zakres i trwałość pamięci. Wyraz „mnemotechnika” pochodzi od greckiego słowa: mneme – pamięć, oraz greckiej bogini pamięci – Mnemozyny. Za twórcę technik pamięciowych, uchodzi Simonides z greckiej wyspy Keos. 

01 /
Co to są techniki pamięciowe ?

Wszystko zależy od intensywności ćwiczeń. Jeśli poznana technika pamięciowa zostanie tylko poznana ale nie wykorzystywana - efektów nie będzie. Trzeba zmienić styl uczenia się, po prostu trzeba przestać "wkuwać". Łatwo przyswoić sobie samą technikę, prawie niemożliwe nauczyć się samemu automatycznie ją stosować. Podsumowując realnie pierwsze efekty możliwe są po dwóch tygodniach.

02 /
Kiedy można oczekiwać pierwszych efektów ?
Szybka nauka i szybkie czytanie czy to to samo ?

Absolutnie nie. Szybkie czytanie to element wspomagający szybką naukę. Samo przeczytanie ze zrozumieniem nie jest równoznaczne z zapamiętaniem i możliwością przetwarzania informacji. Szybkie czytanie powoduje że łatwiej i szybciej tekst zrozumiemy, szybka nauka natomiast pozwoli ten materiał trwale wpasować w nasz mózg dzięki czemu określone wiadomości czy umiejętności będa zawsze do naszej dyspozycji.

06 /
05 /

Każdy! Naprawdę. Nie każdy może być mistrzem, tak jak nie każdy może zdobywać medale olimpijskie. Mistrzowie czytają tysiące słów na minutę, lecz przecież wystarczy jeśli swoje zwykłe tempo czytania (przeciętnie 200 - 240 słów/min) zwiększymy czterokrotnie. Taki wynik jest możliwy i osiągalny dla każdego bez względu na wiek, płeć itd. Trzeba tylko trochę systematyczności i sukces murowany.

Czy każdy może nauczyć się szybko czytać ?

Jeśli lubisz czytać - nie ma sprawy - nikt nie każe szybko czytać ulubionej książki. A co jeśli musisz przeczytać coś oględnie mówiąc "mniej ciekawego"? Pół biedy jeśli to kilka stron, gorzej jeśli kilkaset. Wtedy stosując szybkie bądź przyspieszone czytanie oszczędzamy czas, który możemy wykorzystać według własnego upodobania (skorzystaj ze wskazówki na stronie głównej i sam wylicz ile możesz zyskać). A jeśli nie za bardzo lubisz, to już zupełnie osobna historia i czysty zysk dla każdego.

04 /
Po co  czytać szybko ?
bottom of page